Zdrada jako przyczyna rozwodów
- 11.11.2013
- Rozwód
- 7942 czytań
- 0 komentarzy
Zdrada fizyczna i zdrada emocjonalna, jak wpływają na relacje w związku?
Jak zdrada wpływa na funkcjonowanie małżeństwa?
Zdrada w małżeństwie to najczęściej wymieniana przyczyna rozwodu. Trudno się dziwić - jest to wydarzenie niezmiernie bolesne i ciężkie do przepracowania przynajmniej dla jednego z partnerów w związku, a najczęściej dla obojga. Dzieje się tak dlatego, że zdrada niesie ze sobą szereg konsekwencji dla dalszego funkcjonowania małżeństwa i relacji między małżonkami. Zdradzony partner czuje się dotkliwie zraniony i skrzywdzony, boryka się ze skrajnie trudnymi emocjami, związanymi z rozczarowaniem zachowaniem drugiej strony. Pojawia się niechęć do intymnych zbliżeń, rozmów, a nawet widoku małżonka, który dopuścił się zdrady. Każda - zdrada emocjonalna i zdrada fizyczna ma wpływ na relacje w związku, niszczy zaufanie, które jest fundamentem małżeństwa. Brak zaufania w swoich następstwach stwarza poczucie zagrożenia kolejną zdradą i utratę poczucia bezpieczeństwa w związku. Niejednokrotnie pojawia się agresja i chęć podjęcia podobnych działań odwetowych – chęć zdradzenia z zemsty, za doznaną zdradę. Rodzą się pytania o jakość funkcjonowania małżeństwa i kryzys w sferze wyznawanych wartości - zwłaszcza w sytuacji, w której małżeństwo rozumiane i odczuwane było jako związek sakramentalny bądź po prostu jedna z najważniejszych wartości w życiu. Wieść o zdradzie bywa druzgocąca i niszcząca, szczególnie dla osób postrzegających małżeństwo w ten sposób. Niezwykle trudno w tej sytuacji na nowo się odnaleźć, osoby zdradzone mają ogromne poczucie zagubienia. Partner, który zdradził również odczuwa negatywne emocje, z którymi wiąże się poczucie winy partnera i wstyd.
Skok w bok zmienia relacje między małżonkami, powoduje poczucie winy partnera
Wszystko jednak zależy od charakteru zdrady, która pojawiła się w małżeństwie. Zdrada może mieć charakter epizodyczny i cykliczny. Ta pierwsza to tzw. jednorazowy skok w bok. Ta druga natomiast, powtarzająca się (często mówimy w tym kontekście o romansie) to często zdrada emocjonalna - oprócz fizycznego pozamałżeńskiego kontaktu, dochodzi do zbliżenia w sferze emocjonalnej z osobą spoza małżeństwa. Każdy skok w bok niesie ze sobą jednak poczucie winy partnera. Ten typ zdrady jest niejako bardziej zagrażający dla związku, z uwagi na zaangażowanie uczuć w stronę innej osoby. Zdarza się, że osoba będąca w małżeństwie zakocha się poza nim. Może okazać się, że jest to przyczyna rozwodu. Rodzaj zdrady ma wpływ na relacje w związku, przekłada się wprost na jej konsekwencje i odczucia partnerów z nią związane. Zazwyczaj mężczyznom trudniej pogodzić się ze zdradą fizyczną żony, kobiety natomiast bardziej dotyka emocjonalna zdrada męża. Nie jest to jednak regułą. Niemniej jednak osoby zdradzone zmuszone są w końcu podjąć decyzję - walka o małżeństwo i wybaczenie, albo rozwód. Tę niełatwą decyzję pomogą Ci podjąć poniższe wskazówki.
Warto walczyć o związek, jeżeli:
- Mimo zdrady istnieje głęboka więź uczuciowa i relacje między małżonkami - chodzi tu o bliskość i intymność w relacji, zdolność małżonków do porozumiewania się na poziomie emocjonalnym. Towarzyszą im uczucia miłości i oddania, troski o wzajemne dobro.
Powód zdrady był błahy i mało znaczący - zdrada fizyczna, miała charakter epizodyczny, postrzegana jest jako błąd, chwila słabości.
- Istnieje gotowość wybaczenia - aby małżeństwo miało sens, błędy muszą zostać wybaczone. Ważne jest, aby było to szczere wybaczenie zdrady, które nie zaowocuje późniejszym wypominaniem "grzechów" i oczekiwaniem ciągłego "zadośćuczynienia".
Istnieje gotowość powtórnego zaufania - osoba pokrzywdzona gotowa jest ponownie zaufać partnerowi bez poczucia zagrożenia.
- Małżonek, który zdradził ma poczucie winy - wie, że popełnił błąd i żałuje tego.
- Jasno i wyraźnie bierze winę na siebie, zależy mu na małżeństwie.
- Istnieje realna szansa i chęć naprawy relacji - obie strony chcą pracować nad swoim małżeństwem - przeanalizować przyczyny zdrady i wspólnie się z nimi uporać. Czasem zjawisko zdrady paradoksalnie przyczynia się do poprawy jakości małżeństwa - stanowi "zimny prysznic" dla partnerów, którzy nagle uświadamiają sobie, jak wiele dla siebie znaczą i jak bardzo są dla siebie ważni. Małżeństwo po zdradzie wchodzi w nową, lepszą jakość i umacnia wzajemną miłość.
- Małżeństwo stanowi ważną wartość w życiu obojga partnerów - małżeństwo znajduje się na najwyższych szczeblach ich hierarchii wartości i są oni w stanie poświęcić bardzo wiele, by związek nadal trwał.
- Istnieje gotowość do utrzymywania tzw. związku otwartego - takiego typu małżeństwa, w którym za porozumieniem obu stron, partnerzy mogą wchodzić w intymne relacje z osobami spoza małżeństwa. Jest to rozwiązanie bardzo kontrowersyjne, niemniej jednak istnieją osoby, którym odpowiada taki model małżeństwa.
Lepszym rozwiązaniem jest rozwód, jeżeli:
- Nie istnieje głęboka więź uczuciowa między małżonkami - partnerzy nie są ze sobą blisko w sensie psychicznym, emocjonalnym, nie istnieje intymność, relacje są raczej powierzchowne.
- Zdrada miała charakter emocjonalny, a jedno z partnerów zbudowało głęboką więź uczuciową poza małżeństwem - w tej sytuacji próba ratowania małżeństwa ma sens jedynie w przypadku, gdy partner kategorycznie zrywa pozamałżeńską więź. Odbudowa uczuciowej więzi małżeńskiej jest w tej sytuacji niezwykle trudna, ale możliwa. Może to jednak przerosnąć małżonków i wtedy decyzja o rozwodzie może stanowić lepsze wyjście.
- Osoba zdradzona nie potrafi wybaczyć zdrady - mimo wysiłku i prób naprawy relacji, osoba zdradzona nie umie zapomnieć o doznanej krzywdzie, nie potrafi już zaufać i wybaczyć, choć minęło już względnie dużo czasu.
- Nie ma skruchy u partnera, który zdradził - zdrada została dokonana aktem premedytacji, bez skrupułów, osoba zdradzająca nie żałuje tego, co zrobiła. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości gotowa jest ponownie zdradzić.
- Nie istnieją ważne, egzystencjalne wartości, które mogą stanowić motywację dla ratowania małżeństwa - małżeństwo nie stanowi (przynajmniej dla jednej ze stron) ważnej wartości w życiu, w związku z tym relacja nie otrzymuje tak ważnej dozy szacunku i powagi, by stanowić siłę napędową do walki o związek.
- Próby ratowania małżeństwa (terapia, własne wysiłki małżonków) skończyły się fiaskiem - mimo prób naprawy relacji, praca nad problemami i przyczynami zdrady nie przyniosła oczekiwanych zmian i nie ma nadziei na zmianę tej sytuacji. Partnerzy nie potrafią się odnaleźć po zdradzie. Często dzieje się tak w sytuacji, kiedy zdrada była "objawem" i konsekwencją innych problemów w małżeństwie, których nie udało się rozwiązać.
Artykuł pochodzi z Poradnika w Serwisie Doboru Partnerskiego dla wymagających www.MyDwoje.pl
Link