O SZACUNKU DO SAMEGO SIEBIE
- 19.04.2013
- Szeroko pojęta psychologia
- 5646 czytań
- 0 komentarzy
Każde nieomal znaczenie słowa dzisiaj jest inne , niż miało w momencie powstania. Czy okazywanie sobie szacunku dzisiaj oznacza to samo , co ongiś ? I o tym ongiś znaczeniu słowa "szacunek" w odniesieniu do samego siebie, napiszę w tym artykule.
Szacunek do samego siebie kształtuje się pod wpływem zarówno społeczeństwa, kultury, ważnych osób w życiu człowieka, jak jego własnych zachowań i działań.
Szacunek do samego siebie to coś więcej niż poczucie własnej wartości. To wiara we własną zdolność rozumowania, umiejętność podejmowania decyzji, radzenia sobie z wyzwaniami, które rzuca nam życie, i odczuwanie, że jest się wartym tego, by odnieść w życiu sukces, który przychodzi w postaci szczęścia i możliwości cieszenia się z własnych osiągnięć.
Szacunek do samego siebie to podstawowa potrzeba człowieka, która oddziałuje na każdy obszar jego życia, w tym sferę miłości i relacji z innymi ludźmi, oraz środowisko, w którym wykonuje swoją pracę.
Prawdziwy szacunek do samego siebie manifestuje się poprzez właściwy kontakt z rzeczywistością, intuicję, elastyczność, racjonalność, współpracę z innymi ludźmi i dobrą wolę.
Objawami braku szacunku do samego siebie są : niska samoocena, poczucie winy, wstydu i niższości bądź też brak zaufania do samego siebie oraz niemożność zaakceptowania i pokochania samego siebie. Brak szacunku do samego siebie odgrywa dużą rolę w formowaniu się uzależnień, powstawaniu lęku i depresji, współuzależnienia; zaznacza się też w brutalnych przestępstwach, lęku przed bliskością, braku sumienności, zaburzeniach seksualnych oraz poczuciu braku celu.
Poniżej ujawnię dziewięć zaleceń które pomogą ci nabrać większego szacunku do samego siebie:
1. Żyj świadomie. Bądź świadom tego, co robisz i jaki to wywiera wpływ na ciebie i otaczający świat.
2. Ćwicz się w samoakceptacji. Zaakceptuj realność swoich uczuć , pragnień, marzeń i potrzeb bez wstydu i niechęci.
3. Przestań się obarczać nadmiernym poczuciem winy.
4. Traktuj samego siebie ze współczuciem i wyrozumiałością.
5. Weź na siebie odpowiedzialność. Zaakceptuj to, że Ty - i tylko Ty jesteś odpowiedzialny za to, jakie wartości określają Twoje życie, jakie decyzje podejmujesz, o czym marzysz , co przedsiębierzesz, jak się zachowujesz i czy jesteś szczęśliwy w życiu osobistym.
6. Doceniaj samego siebie. Bądź asertywny i szanuj swe pragnienia, potrzeby i wartości oraz sposób, w jaki je wyrażasz, dając świadectwo własnej prawdzie i równowadze wewnętrznej.
7. Nadaj swemu życiu sens. Żyj produktywnie, odnajdując cel swego życia, stawiając sobie zadania, określając, co należy zrobić aby je wykonać, i robiąc to - oraz sprawdzając, czy twoje zachowania i działania przynoszą założony skutek.
8. Bądź szczery względem samego siebie. . niechaj w Twoim zachowaniu odzwierciedlają się twoje ideały, zasady i przekonania. Rób co mówisz, i mów co robisz.
9. Bądź cierpliwy.
Biorąc aktywny udział w tym procesie, będziesz umacniał i pogłębiał swój szacunek do samego siebie. Życie w prawdzie o samym sobie - domaga się tego.
Nikt nie uszanuje ciebie , dopóki ty wpierw nie uszanujesz siebie. Pobrano z ogólnie dostępnych stron internetowych.
źródło:
Link