Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnio Widziani

MarcusM00:26:14
bardzo smutny00:34:48
Koralina00:57:44
# poczciwy02:10:58
ViktorSinato...02:27:46

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Zraniona378
21.03.2024 14:39:26
Myślę że łzy się nie kończą.

Szkodagadac
20.03.2024 09:56:50
Po ilu dniach się kończą łzy ?

Szkodagadac
19.03.2024 05:24:48
Ona śpi obok, ja nie mogę przestać płakać

Zraniona378
08.03.2024 16:58:28
Dlatego że takie bez uczuć jakby cioci składał życzenia imieninowe. Takie byle co

Zraniona378
08.03.2024 12:35:50
Bo cały wpis się nie zmieścił

Metoda 34 kroków

Metoda 34 kroków dla kryzysu w małżeństwie na odzyskanie pewności siebie w oczach partnera.

1.Nie śledź, nie przekonuj, nie proś i nie błagaj.
2.Nie dzwoń często.
3.Nie podkreślaj pozytywnych elementów związku.
4.Nie narzucaj się ze swoją obecnością w domu.
5.Nie prowokuj rozmów o przyszłości.
6.Nie proś o pomoc członków rodziny-masz wsparcie teściów póki są po Twojej stronie.
7.Nie proś o wsparcie duchowe.
8.Nie kupuj prezentów.
9.Nie planuj wspólnych spotkań.
10.Nie szpieguj, to Cię zniszczy.
11.Nie mów 'kocham Cię'.
12.Zachowuj się tak, jakby w Twoim życiu było wszystko w porządku.
13.Bądź wesoły, silny, otwarty i atrakcyjny.
14.Nie siedź, nie czekaj na żonę/męża , bądź aktywny, rób coś.
15.Będąc w kontakcie z nim/nią postaraj się mówić jak najmniej.
16.Jeżeli pytasz co robił/a w ciągu dnia, przestań pytać.
17.Musisz sprawić, że Twój partner zauważy w Tobie zmianę, że możesz żyć dalej z nim/nią lub bez niej/niego.
18.Nie bądź opryskliwy lub oziębły, po prostu zachowaj dystans.
19.Okazuj jedynie zadowolenie i szczęście.
20.Unikaj pytań dotyczących związku do chwili, gdy zechce sam/a z Tobą o tym rozmawiać.
21.Nie trać kontroli nad sobą.
22.Nie okazuj zbytniego entuzjazmu.
23.Nie rozmawiaj o uczuciach.
24.Bądź cierpliwy.
25.Nie słuchaj co naprawdę mówi do ciebie.
26.Naucz się wycofywać, gdy chcesz zacząć mówić.
27.Dbaj o siebie.
28.Bądź silny i pewny, mów cicho i spokojnie.
29.Pamiętaj, że jeżeli zdołasz się zmienić,Twoje konsekwentne działania mówią więcej niż słowa.
30.Nie pokazuj zagubienia i rozpaczy.
31.Nie wierz w nic co usłyszysz i 50% tego co widzisz.
32.Rozmawiając nie koncentruj się na sobie.
33.Nie poddawaj się.
34.Nie schodź z raz obranej drogi.

Ugoda o podział majątku i alimentyDrukuj

Ugoda o podział majątku i alimenty

Sąd orzekł rozwód z winy męża i nałożył na niego obowiązek alimentacyjny na moją rzecz. Do podziału mamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Uzgodniliśmy, że były mąż zrzeknie się praw do tego mieszkania, a ja w zamian zrezygnuję z otrzymywania alimentów. Czy możemy tak sformułowaną ugodę o podział majątku i alimenty przedstawić notariuszowi, czy może należy wystąpić z wnioskiem do sądu i zawrzeć ugodę w postępowaniu o podział majątku? Jeśli to niemożliwe, czy mogę spłacać byłego męża kwotą alimentów, które będzie mi przelewał na konto?


Jak wskazuje art. 60 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie KRO), "jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku."

Z rozwiązaniem małżeństwa nie ustaje obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami. Ten obowiązek alimentacyjny wygasa m.in. z chwilą zawarcia małżeństwa przez małżonka uprawnionego do alimentów.

W sprawie należy też pamiętać, iż stosownie do art. 130 K.r.o."obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka."

W pełni zgadzam się z glosą dr. Jana Turka do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 2000 roku (sygn. akt III CZP 6/2000). W glosie tej wskazano m.in.:

"Przepisy kreujące obowiązek alimentacyjny są normami bezwzględnie obowiązującymi. Zarówno obowiązek alimentacyjny, jak odpowiadające mu prawo do świadczeń alimentacyjnych mają charakter ściśle osobisty" (por. uzasadnienie uchwały SN z dnia 25 listopada 1975 r., III CZ 76/75, OSNCP 1976, poz. 207).

Przysługujące uprawnionemu prawo do alimentów, także do wymagalnych już rat alimentacyjnych, nie może być zbyte innej osobie, jak również uprawniony nie może zrzec się tego prawa nawet za zapłatą jednorazowej skapitalizowanej kwoty przyszłych świadczeń.

Bezwzględnie obowiązujący charakter przepisów o obowiązku alimentacyjnym nie stanowi przeszkody do ustalania alimentów w drodze umowy stron, a także w ugodzie sądowej w toku procesu o alimenty lub w postępowaniu pojednawczym (art. 184 K.p.c.). Możliwość takiej umowy wyraźnie przewiduje art. 138 K.r.o. Gdyby jednak umowa (ugoda) ustalała świadczenia alimentacyjne zbyt niskie w stosunku do usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego, co w istocie stanowiłoby niedopuszczalne częściowe zrzeczenie się alimentów, byłaby ona nieważna i powinna podlegać ocenie z punktu widzenia przepisów ogólnych (art. 58 K.c.). Przyjmuje się, że samo roszczenie alimentacyjne nie może być przedmiotem swobodnej decyzji stron, a w szczególności nie może być przedmiotem zrzeczenia się przez uprawnionego. Stąd więc prawo to nie może być przedmiotem umowy ani też innej ugody, która by w skutkach prowadziła do jego ograniczenia.

U podłoża tych założeń leży troska o dobro uprawnionego, który z reguły jest stroną ekonomicznie słabszą i mało doświadczoną życiowo.

Na podobnym stanowisku (odnośnie niemożności zrzeczenia się alimentów) stoi J. Gwiazdomorski w książce System prawa rodzinnego i opiekuńczego, Ossolineum 1985, str. 997.

Nie ma Pani możliwości skutecznego zrzeczenia się swojego prawa do żądania alimentów: ani w umowie notarialnej o podziale majątku wspólnego małżeńskiego, ani w ugodzie sądowej.

Możecie się Państwo natomiast umówić, że spłata z tytułu podziału majątku wspólnego małżeńskiego będzie ratalna.

W przypadku rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą jednak łącznie przekraczać 10 lat (art. 212 § 3 Kodeksu cywilnego).

Jeżeli zgłosicie Państwo zgodny projekt ugody o podział majątku wspólnego małżeńskiego, zgodnie z którym prawo do mieszkania przypadnie Pani za spłatą na rzecz byłego męża rozłożoną na raty płatne w ciągu 10 lat, sąd wyda orzeczenie o podziale majątku wspólnego małżeńskiego w ten sposób.

Ponieważ nie mogą być umorzone przez potrącenie wierzytelności o dostarczenie środków utrzymania (w tym wierzytelności alimentacyjne - art. 505 K.c.) to potrącenie wzajemnych wierzytelności (wierzytelności o spłatę mieszkania z wierzytelności alimentacyjnej) nie będzie skuteczne.


Autor: Łukasz Obrał
źródło:
Link
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?