Zdrada - portal zdradzonych - Artykuły: Rozwód a dzielnie majątku

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siÄ™

Nie możesz się zalogować?
PoproÅ› o nowe hasÅ‚o

Ostatnio Widziani

A-dam
zona Potifara00:16:46
# poczciwy00:16:58
makasiala00:19:21
BabaYaga01:34:17

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

NowySzustek
29.03.2024 06:12:22
po dwóch latach

Zraniona378
21.03.2024 14:39:26
Myślę że łzy się nie kończą.

Szkodagadac
20.03.2024 09:56:50
Po ilu dniach się kończą łzy ?

Szkodagadac
19.03.2024 05:24:48
Ona śpi obok, ja nie mogę przestać płakać

Zraniona378
08.03.2024 16:58:28
Dlatego że takie bez uczuć jakby cioci składał życzenia imieninowe. Takie byle co

Metoda 34 kroków

Metoda 34 kroków dla kryzysu w małżeństwie na odzyskanie pewności siebie w oczach partnera.

1.Nie śledź, nie przekonuj, nie proś i nie błagaj.
2.Nie dzwoń często.
3.Nie podkreślaj pozytywnych elementów związku.
4.Nie narzucaj się ze swoją obecnością w domu.
5.Nie prowokuj rozmów o przyszłości.
6.Nie proś o pomoc członków rodziny-masz wsparcie teściów póki są po Twojej stronie.
7.Nie proÅ› o wsparcie duchowe.
8.Nie kupuj prezentów.
9.Nie planuj wspólnych spotkań.
10.Nie szpieguj, to CiÄ™ zniszczy.
11.Nie mów 'kocham Cię'.
12.Zachowuj się tak, jakby w Twoim życiu było wszystko w porządku.
13.Bądź wesoły, silny, otwarty i atrakcyjny.
14.Nie siedź, nie czekaj na żonę/męża , bądź aktywny, rób coś.
15.Będąc w kontakcie z nim/nią postaraj się mówić jak najmniej.
16.Jeżeli pytasz co robił/a w ciągu dnia, przestań pytać.
17.Musisz sprawić, że Twój partner zauważy w Tobie zmianę, że możesz żyć dalej z nim/nią lub bez niej/niego.
18.Nie bądź opryskliwy lub oziębły, po prostu zachowaj dystans.
19.Okazuj jedynie zadowolenie i szczęście.
20.Unikaj pytań dotyczących związku do chwili, gdy zechce sam/a z Tobą o tym rozmawiać.
21.Nie trać kontroli nad sobą.
22.Nie okazuj zbytniego entuzjazmu.
23.Nie rozmawiaj o uczuciach.
24.Bądź cierpliwy.
25.Nie słuchaj co naprawdę mówi do ciebie.
26.Naucz się wycofywać, gdy chcesz zacząć mówić.
27.Dbaj o siebie.
28.Bądź silny i pewny, mów cicho i spokojnie.
29.Pamiętaj, że jeżeli zdołasz się zmienić,Twoje konsekwentne działania mówią więcej niż słowa.
30.Nie pokazuj zagubienia i rozpaczy.
31.Nie wierz w nic co usłyszysz i 50% tego co widzisz.
32.RozmawiajÄ…c nie koncentruj siÄ™ na sobie.
33.Nie poddawaj siÄ™.
34.Nie schodź z raz obranej drogi.

Rozwód a dzielnie majątkuDrukuj

Większość par decydujących się na rozwód, bądź żyjących w separacji podpisuje tzw. financial settlement, czyli umowę dotyczącą podziału majątku. Przez zawarcie takiej umowy unikamy stresu i wysokich kosztów rozprawy sądowej.



Prawnicy mogą przeprowadzić negocjacje w naszym imieniu i doprowadzić wcześniej do podpisania umowy podobnej do tej, którą zawarlibyśmy drogą sądową. W przypadku sprawy rozwodowej sąd wydaje tzw. order, czyli postanowienie potwierdzające warunki wcześniej podpisanej umowy dotyczącej podziału majątku bez potrzeby przesłuchania stron w sądzie. Cała procedura odbywa się listownie.



Dla dobra dzieci

Jeśli jednak strony nie osiągnęły same kompromisu w tej sprawie, wówczas sprawa podziału majątku wchodzi na wokandę sądu po złożeniu podania przez jedną ze stron. Nie ma w prawie angielskim konkretnych przepisów mówiących o tym, jak mają zostać podzielone dobra materialne rozwodzących się małżonków. Sprawy rozpatrywane są indywidualnie, a sąd ma szerokie kompetencje w określaniu warunków podziału majątku.

Nie istnieje w prawie angielskim założenie, że każdy z małżonków ma prawo do połowy majątku będącego ich wspólną własnością. Nie ma także założenia, że żona jest automatycznie uprawniona do 1/3 lub jakiejś innej określonej części wspólnego majątku lub dochodów. Prawo nie traktuje żon inaczej, niż mężów. Parlament brytyjski zamiast uchwalić konkretne przepisy prawne przygotował listę warunków, jakie sąd musi wziąć pod uwagę podejmując decyzję dotyczącą podziału majątku w sprawie rozwodowej. Te warunki to: obecne i przyszłe potrzeby byłych małżonków, oszczędności i możliwości dochodowe obu małżonków, ich wiek, długość trwania małżeństwa, ich wkład w finansowanie rodziny. Główną jednak uwagę sąd ma poświęcić dobru dzieci.

Jeśli małżeństwo było krótkie, bezdzietne i obaj małżonkowie są niezależni finansowo umowa dotycząca podziału majątku będzie prosta. Inaczej jeśli dotyczyć będzie małżeństwa z długim stażem, którego majątek dużo trudniej sprawiedliwie podzielić, szczególnie gdy w grę wchodzi również dobro dzieci. Zachowanie małżonków nie będzie brane przez sąd pod uwagę, gdyż zazwyczaj w takich sytuacjach większość osób zachowuje się irracjonalnie. Tylko skrajne przypadki zachowań mogą mieć wpływ na decyzję sądu w sprawie podziału majątku.



Alimenty

Umowa dotycząca podziału majątku może być zawarta w każdym momencie, czy to w czasie trwania separacji za dobrowolną zgodą obu małżonków, czy to w czasie sprawy rozwodowej, lub po uzyskaniu rozwodu tak długo jak żadna ze stron nie planuje zamążpójścia. Nakazy sądowe wymagające od jednego z małżonków przetransferowania jakichś środków materialnych drugiej stronie mogą być zasądzone tylko po wydaniu wyroku pierwszej instancji o rozwodzie (decree nisi of divorce). Niemniej nie oznacza to, że umowy te nie mogą zostać zawarte wcześniej.

Sąd może zasądzić tzw. maintenance, czyli alimenty dla męża lub żony jeszcze podczas trwania małżeństwa, jak i po jego rozwiązaniu. Obaj małżonkowie mają prawo do alimentów od drugiej strony do momentu, kiedy osoba otrzymująca nie zawrze kolejnego związku małżeńskiego. Ponadto można zawsze zmienić lub zawiesić alimenty w przypadku zmiany sytuacji, brane są pod uwagę warunki życia każdej ze stron i rodziny jako całości. Nawet jeśli wszystko w kwestii podziału majątku zostało ustalone przed sprawą rozwodową, postanowienie sądowe musi to potwierdzić. Brak bowiem tego postanowienia otwiera drogę do roszczeń, które mogą być wnoszone wiele lat po rozwodzie i kompromis może być wtedy trudny do osiągnięcia.

Jeśli negocjacje dotyczące podziału majątku mają miejsce dopiero po rozwodzie, ważne jest, aby poinformować swego prawnika o planach dotyczących ponownego zawarcia związku małżeńskiego, gdyż prawnie tracimy w tym momencie jakiekolwiek prawo do majątku z byłego małżeństwa.

Aby osiągnąć kompromis w kwestii podziału majątku powinniśmy poinformować naszych prawników szczegółowo o naszej sytuacji finansowej. Wszystkie nasze dobra materialne, oszczędności, dochody, długi i ewentualne możliwości zmiany sytuacji finansowej powinny być przedstawione prawnikom obu stron. Ujawnienie tych danych jest zazwyczaj dobrowolne, ale w wypadku odmowy sąd może wezwać do ich przedstawienia.



Negocjacje

Następnym etapem są negocjacje umowy dotyczącej podziału majątku. Najpierw odbywają się rozmowy tzw. okrągłego stołu, w których uczestniczą małżonkowie i często prawnicy, nawet jeśli nie ma żadnych kwestii spornych. Ugoda zazwyczaj jest osiągana przez korespondencję między prawnikami i potem potwierdzona przez sąd, wtedy staje się prawomocna.
Jeśli jednak strony nie osiągnęły porozumienia wówczas odbywa się przesłuchanie stron przed sądem. Długość i koszt procesu sądowego w takiej sprawie zależy od stopnia skomplikowania sprawy. W tym stadium obie strony są zazwyczaj reprezentowane przez prawników, muszą przedstawić dowody i zjawić się w sądzie w celu przesłuchania. Mogą być również powołani inni świadkowie. Następnie sąd wydaje postanowienie - order.

Rozwód dzielenie majątku (cd)

Jeśli rozwodzący się małżonkowie nie osiągnęli porozumienia co do podziału majątku odbywa się przesłuchanie stron przed sądem. Długość i koszt procesu sądowego zależy od stopnia skomplikowania sprawy.



W tym stadium obie strony są zazwyczaj reprezentowane przez prawników, muszą przedstawić dowody i zjawić się w sądzie w celu przesłuchania. Mogą być również powołani inni świadkowie. Następnie sąd wydaje postanowienie - order.



Clean break

Clean break to ugoda mówiąca o ustaniu wzajemnych roszczeń finansowych między małżonkami w przyszłości. Jeśli jedna ze stron nie zarabia w ogóle lub dużo mniej niż druga strona, clean break może być podpisane tylko pod warunkiem, że dostateczne środki finansowe zostaną przetransferowane na pokrycie potrzeb drugiej strony.

Sąd zachęca obie strony do finansowej niezależności po rozwodzie i samodzielnego utrzymywania się. Pod uwagę będą brane wiek, zdrowie, zobowiązania finansowe. Alimenty dla małżonka mogą być zasądzone na czas nieokreślony, lub niekiedy określony, na przykład do momentu, kiedy ten małżonek przekwalifikuje się, lub do momentu, kiedy dzieci osiągną określony wiek, żeby mógł wrócić do pracy. Następnie małżonkowie podpisują clean break.

Automatycznie alimenty zostają zniesione w przypadku, gdy druga strona zawiera ponownie związek małżeński. Obie strony mogą w każdym czasie wnieść do sądu o zmianę wysokości alimentów, jeśli okoliczności uległy zmianie.



Utrzymanie dzieci

Jeśli chodzi o alimenty na dzieci, są one zazwyczaj wypłacane do 17. roku życia, lub do końca ich pełnej edukacji. Nie ma wówczas możliwości podpisania clean break między rodzicami a dziećmi.

Ustawa dotycząca utrzymania dzieci tzw. Child Support Legislation określa wysokość alimentów na dzieci. Powinny one być opłacane przez naturalnego rodzica tzw. nieobecnego, czyli tego, z którym dziecko nie mieszka, drugiemu rodzicowi, który ma pełną władzę rodzicielską. Nie dotyczy to nie własnych dzieci, a także opłat na edukację.

Ustawa dotycząca utrzymania dziecka zawiera formułę (wzór) do obliczenia wysokości alimentów, który oparty jest na zarobkach obu rodziców, kosztach utrzymania dziecka i pozostałych wydatkach. Prawnicy zazwyczaj są w stanie przeprowadzić takie kalkulacje. Generalnie jednak alimenty nie powinny przekroczyć 30% dochodów. W określonych okolicznościach może nastąpić redukcja sumy do zapłacenia, prawnicy będą w stanie udzielić porady w tej sprawie.



Alimenty a zasiłki

Jeśli rodzic, z którym dziecko mieszka pobiera jeden z zasiłków: income suport, family credit, lub disability working allowance ma obowiązek zwrócić się do organizacji zwanej Child Support Agency o oszacowanie wysokości alimentów i ich egzekucję. W sytuacji, gdy rodzic ten odmawia zrobienia tego może zostać ukarany obniżeniem wysokości wyżej wymienionych zasiłków.

Pozostali rodzice (niepobierający zasiłków), z którymi dziecko mieszka mogą również zwrócić się do Child Suport Agency o oszacowanie alimentów, albo mogą wyrazić zgodę na wysokość alimentów wynikającą z ustawy dotyczącej utrzymania dzieci. W czasie sprawy rozwodowej alimenty zatwierdza sąd, ale istnieją procedury pozwalające na ich zmianę.

Jeśli rodzic płacący alimenty jest w stanie ponieść dodatkowe koszta utrzymania dziecka, wówczas sąd może zasądzić ich pobieranie. Sąd może również zasądzić dodatkowe opłaty na edukację dziecka, na dzieci nie własne, niepełnosprawne jak i w innych określonych, specyficznych sytuacjach.

Ustawa dotycząca utrzymania dzieci określa wysokość alimentów tylko w sytuacjach, gdy oboje rodzice są rezydentami Wielkiej Brytanii, w innych wypadkach sąd oszacuje wysokość alimentów w wypadku braku porozumienia w tej kwestii między rodzicami.



Podział domu, podział firmy

Podstawowym składnikiem majątku posiadanego przez rozwodzących się małżonków jest ich dom. Nie ma znaczenia, czy właścicielem domu jest jeden z małżonków, czy obaj. Zysk ze sprzedaży powinien być podzielony tak, aby zaspokoić potrzeby obu stron.

Idealna sytuacja jest wtedy, gdy współmałżonkowie mają wystarczającą ilość środków finansowych, aby każdy z nich mógł kupić swój własny dom. W innym przypadku priorytetem jest stworzenie domu dla dzieci, najczęściej przy matce. Nie oznacza to, że sąd ignoruje prawa męża do majątku.

Sąd w sprawie rozwodowej rzadko zasądza rozwiązanie firmy w celu jej spieniężenia, kiedy jeden z rozwodzących się małżonków jest jej właścicielem, wspólnikiem, bądź posiada akcje prywatnej spółki. Szczególnie, jeśli firma przynosi dochody na opłatę alimentów, sąd nie zasądzi jej sprzedaży. Jeśli potrzebne będą środki finansowe, celem sądu będzie wydobycie ich bez zamykania firmy, np: przez sprzedaż części środków trwałych, bądź uzyskanie pożyczki na firmę. Sąd może zasądzić sprzedaż firmy jedynie wówczas, kiedy nie przynosi ona wystarczających zysków, aby opłacić alimenty i jeśli nie ma innej możliwości zdobycia tych środków.



Renty, polisy emerytury

Wszystkie składniki majątku należące do współmałżonków, od samochodu po polisy ubezpieczeniowe na życie, będą brane pod uwagę przy podpisywaniu umowy finansowej.

Po wydaniu wyroku o rozwodzie żona często traci prawa do emerytury należnej wdowie, lub zasiłków w przypadku śmierci męża, które przysługiwały jej z tytułu zatrudnienia męża.

Jeśli mąż osiąga wiek emerytalny i posiada ubezpieczenie emerytalne, żona często ma prawo do rekompensaty z tego tytułu. Możliwe rozwiązania to: wypłacenie żonie wystarczających środków na sfinansowanie jej własnej polisy emerytalnej, zmiana warunków istniejącej polisy męża, lub przyznanie żonie części kapitału emerytalnego, kiedy mąż go otrzyma.

Pary rozwodzące się po 1 grudnia 2000 roku mają możliwość podziału polisy ubezpieczenia emerytalnego przez tzw. pension sharing order. Oznacza to możliwość przetransferowania części kapitału emerytalnego męża i otworzenie żonie własnej polisy. Może to być zasądzone w czasie sprawy rozwodowej, nawet jeśli do emerytury brakuje jeszcze trochę czasu. Jeśli żona i dzieci są uzależnione od alimentów dobrze jest także rozważyć możliwość założenia polisy ubezpieczeniowej na wypadek śmierci męża.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?