Reklamy...
Zobacz Temat
Zdrada - portal zdradzonych | Forum dla zdradzonych i zdradzających | Witajcie
Autor Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi
Hestia
Użytkownik Avatar Użytkownika

Postów: 144
Uzależniony

Pomógł: 0

Data rejestracji: 02.12.16

Ostrzeżenia:
Dodane dnia 07-01-2018 00:54
Nie możemy zrezygnować z kontaktów ze wszystkimi, których uważamy za toksycznych. Zazwyczaj wyjściem nie jest porzucenie pracy czy zmiana miejsca zamieszkania. Czasami musimy się po prostu dostosować. Jak to zrobić?

1. Nie spodziewaj zbyt wiele. Oczekiwanie na coś zabiera sporo energii i tworzy opór w ludziach. Przelewa się również na nasze usposobienie i wprowadza ton pogardy, odrzucenia i oskarżeń. Zanim wejdziesz w kontakt z taką osobą, powiedz sobie jasno i wyraźnie, że nie będziesz próbowała/ próbował jej zmieniać. Możesz tylko udzielać informacji zwrotnej, ale co ta osoba z nią zrobi, zależy wyłącznie od niej.

2. Szanuj siebie na tyle, by stawiać granice. Korzyścią płynącą z bycia dorosłym jest możliwość decydowania ile chcesz spędzać czasu i z kim. Sam ustalasz reguły w swoim życiu i sam najlepiej wiesz co czyni cię szczęśliwym człowiekiem. Twoim zadaniem - dla własnego dobra - jest zachować granice, które pozwolą ci żyć w harmonii. Jeśli lubisz rozmawiać z daną osobą, ale nie podoba ci się jak obgaduje innych, powiedz jej to. rLubię z tobą rozmawiać, ale nie chce żebyś obgadywała przy mnie wspólne koleżankir1;. Czasami da się wprowadzać granice bez rujnowania znajomości.

3. Bądź współczujący. Toksyczni ludzie często zdają sobie sprawę ze swoich wad i wcale nie podoba im się taka rola; po prostu nie potrafią z niej wyjść. Toksyny, które w sobie noszą zatruwają im życie i odbierają radość. Jeśli podejdziesz do takiej osoby ze współczuciem, łatwiej będzie ci ją tolerować.

4. Potraktuj to jak lekcje. Pomyśl, że spotkanie z taką osobą może być dla ciebie twórcze i budujące, może wiele cię nauczyć. Sposób w jaki zareagujesz na nią pokaże jakim jesteś człowiekiem. Możesz zablokować ją na Facebooku lub przenieść się z bloku w którym ona mieszka, ale żadna z tych decyzji nie wniesie nic twórczego do twojego życia.

5. Nie wchodź w rolę ofiary. Nie pozwól, by toksyczna osoba w twoim otoczeniu i jej emocjonalne stany negatywnie odbijały się na tobie. Ona nie musi kontrolować twoich emocji. Może na nie wpływać i prowokować w negatywny sposób, ale od ciebie zależy jak duży to będzie wpływ.

6. Przyjrzyj się czy ty sam nie jesteś dla siebie toksyczny. Ludzie, których spotykamy na swojej drodze pełnią rolę lustra lub lekcji. Możliwe, że twoje własne zachowania są najbardziej szkodliwe i toksyczne, a osoba z twojego otoczenia odbija twoje wady jak lustro. Złotą zasadą w osobistym wzroście jest to, że jeśli na kogoś reagujesz bardzo intensywnie, to warto się temu przyjrzeć bliżej.

Toksyczne osoby często nie mają kontaktu ze swoimi emocjami, nie potrafią zmieniać zastanych sposobów rozwiązywania problemów i możliwe, że długo nie będą w stanie tego robić. Nie próbuj ich zmieniać na siłę. Życz im szczęścia i ruszaj dalej. smiley

Post doklejony:
Dlaczego tak trudno zakończyć toksyczny związek?

Toksyczna relacja jest jak pułapka - z jednej strony wiemy, że ściąga nas w dół i niszczy, ale z drugiej z pewnych przyczyn nie jesteśmy w stanie odpuścić i odejść.

Dlaczego zajmuje nam to tak dużo czasu?
Istnieje wiele bardzo personalnych powodów, dla których ludzie tkwią w toksycznej relacji, która ich unieszczęśliwia. Jedni pozostają uzależnieni finansowo od partnera, rozważają to, jak rozwód może odbić się na dzieciach, boją się odejść z powodu społecznej presji i religijnych przekonań, albo chcą pozostać mimo wszystko lojalni wobec partnera, albo czują się zobligowani do tego, by za wszelką cenę walczyć o rodzinę.

Czasami mijają lata zanim ktoś zorientuje się i przyzna przed sobą, że związek, w którym żyje wyniszcza jego i pozostałych członków rodziny - najpierw zwykle staramy się szukać racjonalnych powodów, dla których powinniśmy zostać. Co może wstrzymywać nas przed podjęciem tej decyzji?

Brak pewności siebie
Kiedy brak nam pewności siebie, trudno jest podejmować decyzje, szczególnie te, które mają wiele zmienić w naszym życiu. Niestety najczęściej to właśnie toksyczne jednostki, wśród których żyjemy pozbawiają nas tej wiary w siebie sprawiając tym samym, że tkwimy w relacji, która jest wygodna tylko dla nich. Poza tym wpędzają partnerów w poczucie odpowiedzialności za dobro wszystkich członków rodziny. Manipulacja toksycznego człowieka może być na tyle wyszukana, że niepostrzeżenie wpędza ciebie w poczucie winy - finalnie to ty czujesz się winny/a za wszystkie problemy w związku i boisz się zakończyć chorą relację.

Strach przed popełnieniem błędu
Ściśle powiązany z brakiem wiary w siebie jest strach - w tym przypadku ten przed dokonaniem błędnej oceny sytuacji w jakiej się znajdujemy oraz strach przed tym, że nie poradzimy sobie, gdy zdecydujemy się odejść (patrz punkt 1. -> np. uzależnienie finansowe). Dzieje się tak najczęściej, kiedy partner wysyła do waszego otoczenia informację, że wszystko w waszym związku jest w porządku, a ciebie przekonuje, że wszelkie obawy są bezpodstawne. Czy towarzyszą ci takie myśli: r Nikt nie jest przecież idealny, wszyscy mamy swoje wady. Czy ktokolwiek z ludzi, których znam ma we 100% udane życie i jest bezgranicznie szczęśliwy. Może jest dobrze tak, jak jest i nie trzeba niczego zmieniać? Może na tyle zasługuję?r1;. To typowe przemyślenia towarzyszące osobie, która tkwi w toksycznej relacji i z jednej strony czuje, że coś jest nie w porządku, ale strach przed rżyciową porażkąr1; jest silniejszy.

Obawa przed przyszłością
Po raz kolejny pojawia się strach. W tym wypadku chodzi o lęk przed tym co będzie, gdy zdecydujemy się odejść i zerwać ze swoim dotychczasowym życiem. Chodzi także o obawę przed samotnością - zdarza się, że ofiara toksycznej relacji na tyle boi się życia w pojedynkę, że wypiera wszystkie powody, dla których powinna odejść. Poza tym boimy się zmarnować całego czasu, energii, emocji, które zainwestowaliśmy w związek, liczymy na to, że w pewnym momencie coś zmieni się na lepsze. Lęk przed tym, że nie stać nas już na zbudowanie nowej zdrowszej relacji potrafi być bardzo silny i skutecznie hamować nas przed pójściem naprzód.

Chwilowe wzloty
Momenty dobre i radosne to chyba najsilniejsza blokada przed tym, by skończyć z toksyczną relacją, która przecież nie jest taką od czasu do czasu - może się nam tak jedynie wydawać. To wszystko z powodu chwilowych wzlotów, lepszych dni. Partner karmiąc nas od czasu do czasu tym, czego pragniemy - czyli stabilizacją, ciepłem, troską, miłością - sprawia, że zapominamy na dłuższą chwilę o całej truciźnie, która pojawia się zdecydowanie częściej. Skutek? Wybaczamy, odpuszczamy, zostajemy.

Normalizowanie złych zachowań i zaburzeń
Obserwując na co dzień pewne zachowania, uodparniamy się na nie zaczynamy traktować, jako coś normalnego i oczywistego. Tracimy wrażliwość na toksyczne odruchy i przestajemy je traktować, jako takie - nawet jeśli kiedyś nie wyobrażalibyśmy sobie siebie w takiej sytuacji. Tłumaczymy partnera lub zrzucamy winę za jego zachowanie na osoby trzecie: rnie potrafi mi pomóc, bo nie został tego nauczony przez rodzicówr1;, rkocha mnie, ale nie umie tego pokazaćr1;, rma po prostu wybuchowy charakter - nikt z nas nie jest idealnyr1;. Szukając usprawiedliwienia dla toksycznych zachowań szkodzimy tylko sobie i możemy spodziewać się, że po kilku latach nie zdziwi nas nawet awantura z powodu zbyt słonej zupy...

https://charaktery.eu/artykul/dlaczego-tak-trudno-odejsc-z-toksycznego-zwiazku

Post doklejony:

Edytowane przez Hestia dnia 08-01-2018 18:05
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor
RE: Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi
Wścibski Gość
Nadistota

Avatar Użytkownika

Postów: Bardzo dużo
Data rejestracji: Od zawsze
Dodane dnia 21-01-2018 11:16
Reklama
Góra http://www.zdradzeni.info/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi
Hestia
Użytkownik Avatar Użytkownika

Postów: 144
Uzależniony

Pomógł: 0

Data rejestracji: 02.12.16

Ostrzeżenia:
Dodane dnia 15-01-2018 00:05


Post doklejony:

Edytowane przez Hestia dnia 15-01-2018 00:06
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi
NowaJa
Użytkownik Postów: 50
Stały bywalec

Pomógł: 0

Data rejestracji: 23.03.17

Ostrzeżenia:
Dodane dnia 15-01-2018 22:08
Dziękuje Hestiasmiley i podsyłam kolejne.

Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi
Hestia
Użytkownik Avatar Użytkownika

Postów: 144
Uzależniony

Pomógł: 0

Data rejestracji: 02.12.16

Ostrzeżenia:
Dodane dnia 19-01-2018 20:57
Umyślna cisza czasami jest formą biernej agresji. Jest to określony sposób wyważonej komunikacji, gdzie cisza odgrywa istotną rolę. Ma na celu kontrolowanie i osłabianie drugiej osoby lub jej pozycji r11; jest to forma manipulacji.

Ludzie używają do manipulacji nie tylko słów, ale także milczenia. Umyślna cisza to wyjątkowo toksyczna, taktyka ponieważ jest trudna do zauważenia, ale bardzo niebezpieczna.

W odróżnieniu od cichych dni, kiedy ktoś Cię ignoruje lub przestaje z Tobą rozmawiać, umyślna cisza nie jest całkowita. Ten rodzaj manipulacji łączy w sobie zgodność i brak porozumienia, ekspresję i jej brak. Wszystko odbywa się w pozornie arbitralny sposób.

To manipulator określa rytm komunikacji dla własnych celów. Ta druga osoba to nic innego jak narzędzie.
Cisza sama w sobie jest bardzo niejednoznaczną formą wyrazu. Zazwyczaj ofiara zaczyna czuć się zdezorientowana lub niespokojna. Nie wie, co myśleć i spędza dużo czasu i energii emocjonalnej, zgadując, co oznacza każda cisza. Czuje się niepewnie i wątpi w każdy krok, jaki podejmuje.

Wiele razy myśli, że to w niej tkwi problem. Zasadniczo nie potrafi zinterpretować ciszy i ostatecznie przypisuje jej zbyt wielką wagę.
Jak wygląda umyślna cisza?

Umyślna cisza ma wiele kształtów i rozmiarów. Jeden bardzo powszechny typ występuje, gdy manipulator chce, aby najpierw o wszystkim mu powiedzieć. To nie jest grzeczność. Pozwoli Ci mówić tylko po to, żeby cię przekonać. Aby zebrać informacje o Tobie i Cię przeanalizować.

Musisz jednak zachować ostrożność. Nie posądzaj kogoś o manipulację tylko dlatego, że przestał mówić pierwszy. Takie zachowanie musi być częste lub stałe. Musi być celowe i jednostronne. Manipulator nie mówi dużo o sobie lub robi to wymijająco.

Umyślna cisza może przybrać też inną formę, na przykład wtedy, gdy ktoś nagle przerywa kontakt, a potem podejmuje go z powrotem. Przestaje odpowiadać na telefony lub wiadomości bez żadnego wyjaśnienia.

Później okazuje się, że nic się nie stało. A jeśli zapytasz tę osobę, dlaczego była niedostępna, powie Ci, że wszystko jest w porządku. Po prostu patrzysz na to w niewłaściwy sposób.

A potem pojawia się pewien rodzaj ciszy, kiedy na pewne tematy narzucona zostaje swego rodzaju cenzura, bez żadnego wyjaśnienia. Kiedy spróbujesz poruszyć dany temat, druga osoba będzie go unikać i niejasno odpowiadać.

Oczywiście dotyczy to kwestii ważnych dla obu osób. Problem polega nie na tym, że jedna z nich wyjątkowo nie chce o nim rozmawiać. Ponadto robi to nagminne i niczego nie wyjaśnia, wiedząc, że takie nastawienie wpłynie na drugą osobę, czyli na ofiarę.

Wreszcie bardzo powszechną formą, jaką przyjmuje umyślna cisza jest trzymanie czegoś w tajemnicy, ponieważ, oczywiście, niewiedza jest lepsza dla drugiej osoby. Dotyczy to spraw, które mają bezpośrednie znaczenie dla osoby, która ukrywa informacje. Niektórzy określają te informacje jako rtrudne do zdobyciar1;. Ale tutaj jest to całkowicie błędne przekonanie.

Słowa są potężne, cisza również

To, co odróżnia milczenie manipulacyjne od spontanicznej ciszy to intencja. Każdy, kto stosuje strategię polegającą na ukrywaniu się pod brakiem słów, robi to, aby kontrolować drugą osobę.

Manipulatorzy wiedzą, że powoduje to dyskomfort i niepewność. I dokładnie tego chcą. Ukrywając się za ciszą, pozostawiając drugą osobę bez możliwości reakcji i rewanżu.

Nie należy mylić ciszy służącej manipulacji z nieśmiałością. Nie każdy potrafi spontanicznie się komunikować. Są ludzie, którzy potrzebują czasu, aby wyrazić to, co myślą i czują. Nie rozmawiają, ponieważ są nieśmiali, niepewni lub brakuje im pewności siebie. Ale ich celem nie jest kontrolowanie innych ludzi. Chcą jedynie chronić siebie.

Umyślna cisza charakteryzuje się wpływem, jaki wywiera na drugą osobę. Występuje na zmianę z pozornie rnormalnąr1; komunikacją. Brak słów daje ludziom poczucie, że coś pozostaje w tajemnicy.

Ponieważ umyślna cisza jest subtelna, trudno się z nią zmierzyć. Obawiamy się, że zostaniemy oskarżeni o paranoję lub wymyślanie. Ale, jakkolwiek umyślna cisza jest subtelna, powoduje wiele szkód w związku.

Ten rodzaj ciszy może w końcu doprowadzić do agresji w relacji, głównie dlatego, że przez nią r03;r03;komunikacja staje się bardzo trudna. Nieporozumienia i dzikie domysły stają się normą. Taka forma przemocy psychicznej jest trudna do wykrycia, z wyjątkiem jej skutków. Jeśli osoba nie jest w stanie z rozsądkiem zatrzymać tego toksycznego zachowania, jedyną opcją jest bezpośrednie, wyraźne odrzucenie go i odzyskanie trochę oddechu.

https://pieknoumyslu.com/umyslna-cisza-manipulacja-bez-slow/
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Logowanie
Login lub e-mail

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2007-2015 www.zdradzeni.info